• Zebranie z rodzicami

W dniu 09.05 (czwartek) o godzinie 16.30 odbędzie się zebranie z rodzicami. Zostaną przedstawione oceny proponowane z  poszczególnych przedmiotów oraz omówione sprawy bieżące.

Wznowienie pracy szkoły

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

W dniu 26.04.2019 r. wracamy do planowanego działania szkoły. Zajęcia zostają wznowione, dojazdy będą realizowane,  a stołówka szkolna będzie wydawać obiady.

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego

Krystyna Ślusarek

Informacja dla rodziców dotycząca strajku szkolnego

W czwartek tj. 25.04.2019 r. zbiera się Prezydium Zarządu Głównego ZNP, które podejmie ostateczną decyzję dotyczącą strajku szkolnego. W związku z tym w dalszym ciagu nie będą odbywać się w szkole zajęcia dydaktyczne. Wszelkie informacje dotyczace kolejnych dni zostaną podane jutro.

Ze względu na strajk zebranie z rodzicami nie odbędzie się w dniu jutrzejszym, po zakończeniu akcji strajkowej proszę kontaktować się w tej kwestii z nauczycielami.

Informacja dla Rodziców dotycząca strajku w oświacie

Informujemy, że w dniu jutrzejszym tj. 24.04.2019 r. (środa) w szkole w dalszym ciągu obowiązuje strajk.

Informacje dotyczące kolejnych dni zostaną podane jutro.

Świetlice wiejskie podczas strajku

Szkoła w Mąkoszycach została ufundowana przez rodzinę bankierów niemieckich Landsbergów. Do 1945 roku była szkołą ewangelicką.

zdjszko

W szkolnym archiwum zachowało się ciekawe kilkustronicowe opracowanie kierownika szkoły Michała Bilińskiego, w którym kierownik relacjonuje pionierskie lata szkoły. Według tej relacji w czerwcu 1945 roku w opustoszałych Mąkoszycach osiadła ludność pochodząca z Wołynia i Małopolski wschodniej. Wiele domów było spalonych i rozbitych, a część była zajęta przez Sowietów.

We wrześniu naukę zorganizowała Bronisława Fronczak, której w gromadzeniu sprzętów szkolnych pomagał wójt Jan Tokarski. W pięcioklasowej szkole naukę rozpoczęło w 1945 roku 152 dzieci. Pod koniec września doszła druga nauczycielka Urszula Kłonowska. 15 października pierwszym kierownikiem szkoły mianowana została, Ludwika Cymbałowa. Natomiast w listopadzie doszła Maria Faryniarz.

W okresie zimowym z braku koni dzieci same organizowały i nosiły drewno na opał. Ludwika Cymbałowa, przy pomocy dzieci, zorganizowała bibliotekę szkolny która liczyła wtedy 84 tomiki. Pierwszy rok szkolny zakończył się 28 czerwca 1946 roku.

W nowym roku szkolnym odeszła Urszula Kłonowska, a przyszli Eugenia Zając i Augustyn Rybola.

Maria Faryniarz zorganizowała Koło Młodzieży PCK, które zbierało dary. W szkole działały wtedy jeszcze: Liga Morska i Spółdzielnia Uczniowska. 6 grudnia zorganizowano św. Mikołaja dla dzieci.

Pod koniec grudnia odeszły Ludwika Cymbałowa, która przeszła do Kościerzyc i Bronisława Fronczak. 1 lutego 1947 kierownikiem szkoły został Michał Biliński, a w połowie lutego pracę podjęła także Zofia Bilińska z Pawłowa. Ciekawostką jest, że w roku szkolnym 1946/47 przy szkole prowadzona była propagandowa hodowla motyla jedwabnika. Zapisy zwiedzających poświadczają, że była to atrakcja, która przyciągała wycieczki z innych szkół i instytucji. Po zbiorze kokonów uzyskano 10 tys. zł, za które zakupione zostały książki do szkolnej biblioteki. Z nowym rokiem szkolnym 1947 roku biblioteka liczyła już 200 książek. Również w 1947 roku zorganizowano dla dzieci św. Mikołaja, a w styczniu 1948 roku odbył się, przy współudziale władz gminy Mąkoszyce, wspólny opłatek dla dzieci i rodziców.