Ćwiczenia przy komputerze - nie przywilej, ale obowiązek!

Praca przed komputerem jest w powszechnej opinii łatwa i mało męcząca. Organizm człowieka nie jest jednak przystosowany do wielogodzinnego siedzenia, dlatego długa praca w takiej pozycji skutkuje bólami dłoni, nadgarstków, ramion, pleców oraz nóg.
Aby skutecznie im przeciwdziałać, można wykonywać poniższe ćwiczenia.

Oczywiście zawsze warto co najmniej co 45-60 minut zrobić sobie przerwą na 5-10 minut. Nie ma tutaj wymówek. Zostawanie w siedzącej pozycji przez wiele godzin przy komputerze negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Cierpi na tym nie tylko organizm w pojęciu fizycznym, ale również nasze samopoczucie.

Ćwiczenia dłoni i nadgarstków:
• Podnieś ręce na wysokość oczu – dłonie skieruj grzbietem do twarzy, rozstaw szeroko palce – rozciągaj je jak najmocniej.
• Po kolei zginaj palce, zaczynając od najmniejszego. Zaciśnij je w pięść. Kciuk na zewnątrz pięści powinien obejmować palec wskazujący.
• Zaciskając mocno pięści, zegnij ręce w nadgarstkach (łokcie są nieruchome) i przekręć je tak, aby pięści znalazły się naprzeciwko siebie. Możesz je zderzyć kostkami u nasady palców. Powtórz kilka razy.

Ćwiczenie rozluźniające mięśnie ramion oraz górne partie ciała:
• Zrób głęboki wdech i podnieś ręce do góry.
• Trzymaj je uniesione i napięte, wstrzymując oddech i licząc w myślach do pięciu.
• Szybko wypuść całe powietrze, opuszczając energicznie ramiona. Powtórz 4 razy.

Ćwiczenie na rozluźnienie mięśni klatki piersiowej i obręczy barkowej:
• Stań w kącie pokoju, twarzą do ściany, w odległości ok. 50 cm od rogu pokoju.
• Stopy rozstaw na szerokość ramion, kolana luźno.
• Wyprostowanymi dłońmi oprzyj się na wysokości barków o obie ściany i lekko je uciskaj dłońmi.
• Pochyl się w stronę kąta, zatrzymując się, kiedy poczujesz opór. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund. Powtórz 3 razy.

Poniżej kilka innych, prostych ćwiczeń, które pozwolą rozruszać „zasiedziałe” podczas pracy przy komputerze mięśnie.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!