Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II w Mąkoszycach

„…uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagając jedni drugim. 
Podtrzymujcie w waszych sercach dążenie do dobra i pragnienia pokoju”
Jan Paweł II

Z okazji kolejnej rocznicy ​odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiam prezentację "Moja mała Ojczyzna, Mąkoszyce wczoraj i dziś".

Emilia Michalska

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto Książki i Praw Autorskich co rok przypada 23 kwietnia, a jego celem jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej. W ramach tego święta od 12 kwietnia w naszej szkole rozpoczął się kiermasz nowych książek. Uczniowie mogą przyjść do biblioteki w czasie godzin jej pracy, wyszukać interesującą lekturę w atrakcyjnej cenie i ją zakupić. Kiermasz potrwa do końca maja.             
Kolejnymi akcjami poświęconymi temu dniu były pogadanki na temat praw autorskich, ich ochrony i  nielegalnemu wykorzystaniu, spotkania na długich przerwach w bibliotece, gdzie czytane na głos książki zachęcały do ich wypożyczania oraz lekcja biblioteczna, na której gościły sześciolatki z naszego Przedszkola z p. Ewą.             
Nie od dziś wiadomo, że czytanie przynosi wymierne korzyści ludziom w każdym wieku. Kontakt ze słowem pisanym rozbudza wyobraźnię, stymuluje kreatywność i poszerza horyzonty. Dlatego starajmy się wspólnie zachęcić dzieci do wypożyczania książek i ich czytania.

,,NAJLEPSZY CZYTELNIK”

Niezmiernie miło mi oznajmić, iż najlepszymi Czytelnikami w I semestrze roku szkolnego 2021/2022 zostali:

  • Alicja Michalska,
  • Laura Piotrowska, 
  • Anna Skwarek, 
  • Łucja Krzywa,
  • Hanna Matuszczak, 
  • Julia Piotrowska, 
  • Klaudia Kubińska, 
  • Maciej Michalski,
  • Julia Czupryk.

Gratuluję i zachęcam do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i ich czytania 😉

Bibliotekarz:
Emilia Michalska

Międzynarodowy Dzień Klocków Lego w naszej szkole

Klocki to jedna z pierwszych zabawek każdego dziecka i jednocześnie najbardziej kreatywna. Kto nie lubi budować z klocków zamków, samochodów, dróg czy ludzików? Pewnie znajdzie się ktoś taki… Ale jeśli w grę wchodzą klocki Lego – wszyscy im ulegają – mali i duzi, dzieci i rodzice, a nawet dziadkowie. Historia klocków Lego zaczęła się w 1932r. w duńskiej wiosce Billund, w której działał warsztat Ole Kirka Christiansena produkujący drewniane drabiny i zabawki. W 1934r. właściciel wymyśla nazwę dla swojej firmy - ,,LEGO”, która pochodzi od słów ,,LEg GOdt" i oznacza ,,baw się dobrze". Po łacinie Lego jest odpowiednikiem słów „uczę się”, „łączę razem” lub „wiążę”. Mottem przewodnim Christiansena były słowa: „Tylko najlepszy jest wystarczająco dobry” - dzisiejszy udział koncernu Lego w światowym rynku klocków pokazuje efekty konsekwencji i wierności tym zasadom. W ramach obchodów tego Dnia uczniowie klasy I i III  wraz z wychowawcami uczestniczyli w lekcji bibliotecznej, na której bibliotekarka czytała książkę pt.:,,Lego City – Duch ognia”. Uczniowie wsłuchiwali się w przygody plastikowych strażaków gaszących tajemniczy pożar w lesie oraz brali udział w tworzeniu zakończenia historii bohaterskiej Straży Pożarnej z miasteczka Lego City. Podsumowaniem lekcji była zabawa klockami Lego oraz fotobudka, z której uczniowie chętnie skorzystali. W klasie IV Międzynarodowy Dzień Klocków Lego upłynął także pod hasłem kreatywnej zabawy klockami i robienia zdjęć w fotobudce. Ponadto na lekcji techniki została uczniom przedstawiona prezentacja multimedialna poświęcona największym na świecie budowlom z klocków Lego. Na świetlicy natomiast nasi najmłodsi uczniowie oglądali film pt.:,, The Lego Movie” i kolorowali malowanki poświęcone bohaterom tej bajki. Dzień z klockami Lego był bardzo pozytywny i nastroił uczniów do kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Posłuchaj bajki pt.: "Wiktor na wędrówce w lesie"