• Rekrutacja do przedszkola 2020

Rozkład jazdy autobusów

{nomultithumb}

Rady i wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania

z Internetu dla ucznia

1. Korzystaj tylko ze stron internetowych rekomendowanych przez MEN oraz polecanych przez Twoich nauczycieli – zdalne nauczanie.

2. Otwieraj wiadomości e – mail tylko od znanych osób.

3. Nie podawaj żadnych swoich danych osobowych, nie wysyłaj swoich zdjęć, jeżeli nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie.

4. Nie udostępniaj innym swojego loginu i hasła.

5. Korzystaj tylko z takich form komunikacji, które są polecane przez Twoich nauczycieli – zdalne nauczanie.

6. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

7. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.

8. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia        prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej.

9. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter, cyfri znaków specjalnych. W różnych serwisach posługuj się różnymi hasłami.

10. Nie pozwalaj na zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł do poczty elektronicznej i serwisów, z których korzystasz — w przeciwnym razie każda osoba pracująca na tym komputerze będzie mogła zalogować się na Twoje konto. Po skończonej pracy wyloguj się — inaczej ktoś może się pod Ciebie podszyć.

11.Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

12. Szanuj innych w sieci. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję. Nie wyzywaj, nie obrażaj, nie hejtuj.

13. Czytaj regulaminy. Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie pobierania programów, gier i aplikacji na smartfony. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.

14. Przestrzegaj prawa. Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w sieci.

15. W razie wątpliwości odnośnie do tego, jak w danej sytuacji postąpić, poproś o radę swoich rodziców lub innych dorosłych, którym ufasz.

16. Korzystaj z umiarem z Internetu. Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

HIGIENA PRACY PRZY KOMPUTERZE

1. Komputer jest urządzeniem elektronicznym, który osłabia nasz wzrok oraz naraża nasze ciało na małą dawkę promieniowania elektromagnetycznego. Niezbędne są 15 – minutowe przerwy w pracy, zrelaksowanie ciała np.gimnastyka.

2. Konieczne są regularne posiłki, które mają wysoką ilość węglowodanów oraz białka, ponieważ zapewnią nam energię na cały dzień.

3. Zalecane jest picie dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej.

4. Ekran nie powinien odbijać światła - dlatego też ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem w stosunku do jego źródeł - monitor trzeba ustawić tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu. Źle jest również, gdy użytkownik ma jasność przed sobą - np. lampkę nad ekranem. Optymalnie jest ustawić się bokiem. Wieczorem komputer i lampka przy nim nie powinny być jedynym źródłem światła, wskazane jest zapalenie górnego światła.

5.Odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękami bez oparcia jest bardzo uciążliwe dla użytkownika.

6. Odległość ekran - użytkownik powinna wynosić co najmniej 40 cm.

7. Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku użytkownika.

8. W trakcie korzystania z komputera oczy mocno się wysuszają, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

9.Wysokość stołu i krzesła powinna być tak dostosowana, by zapewnić co najmniej kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem użytkownika.