^Powrót na górę

1 | 2 | 3 | 4 | 5

Czytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychJuż po raz trzeci w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Jezyków Obcych. W środę 27.09.2017 r. uczniowie klasy V, VI oraz VII zaprezentowali nam przedstawienie pod tytułem "Czy warto uczyć się języków obcych?". Uczniowie odegrali historię dwóch uczniów z Polski wyjeżdżających na wakacje. Jeden z nich zna wiele języków, niestety ten drugi nigdy nie miał ochoty uczyć się słówek, gramatyki i wymowy. Podróżując po państwach europejskich i spotykając nowych przyjaciół muszą się jakoś porozumiewać, wszystko idzie książkowo, do momentu kiedy jeden z uczniów się gubi i sam musi sobie poradzić w zupełnie obcym mu kraju. 

Uczniowie poświęcili sporo czasu na przygotowania, ponieważ wielu z nich musiało nauczyć się roli w języku obcym, nie tylko znanym im już języku angielskim, ale również w nowo wprowadzonym do naszego planu języku niemieckim, a także języku, włoskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.

Zabawne przedstawienie w każdym wzbudziło podobne przemyślenia, w dzisiejszych czasach bez znajomości języków obcych lepiej siedzieć w domu :P

 

 

 

 

Czytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków ObcychCzytaj więcej: Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych

 

Święto Dziękczynienia to typowo Amerykańskie Święto, które w dniach 21.11. - 25.11. zagościło w naszej szkole. Na korytarzach pojawiły się tabliczki informujące uczniów o symbolach tego święta, a dla najambitniejszych dostępna była krzyżówka, którą rozwiązać można było tylko po uważnym przeczytaniu wskazówek.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie czytali teksty opisujące obchody tego święta oraz oglądali film wyjaśniający genezę Święta Dziękczynienia. Zdobyta wiedza na pewno zaowocuje w przyszłości.

Czytaj więcej: Święto Dziękczynienia w naszej szkole

Halloween nie należy do polskich tradycji, mimo że znajdą się i tacy którzy przebiorą się za różne strachy i będą zbierać cukierki. To angielskie święto budzi wiele kontrowersji, zarówno wśród dorosłych jak i wsród dzieci, dlatego też w naszej szkole postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i wytłumaczyć czym tak naprwdę jest Halloween.

W dniach 24.10 - 30.10 na lekcjach angielskiego dzieci czytały teksty i oglądały krótkie filmy o Halloween. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się, że Halloween powstało wieki temu, a swoje korzenie ma w chrześcijaństwie, z biegiem czasu jednak straciło ono jakiekolwiek znaczenie i obchodzone jest tylko ze względu na dzieci. W dzisiejszych czasach jest to zabawa, którą możnaby przyrównać do naszych polkich "Andrzejek".

Świadomość tego, jak wygląda kultura Anglii czy Ameryki to jedno; drugą korzyścią płynącą z Halloween w naszej szkole była nauka słownictwa. Można powiedzieć, że jest pewna grupa słówek, które kojarzone są z obchodami Halloween, tak naprawdę jest to słownictwo, którego używa każdy przeciętny człowiek w wielu zwykłych rozmowach. Za pomocą śmiesznych obrazków umieszczonych na szkolnych drzwiach, uczniowie mieli okazję przyswoić sobie podstawowe słownictwo.Czytaj więcej: Halloween - nauka słownictwa w kontekście tradycji krajów anglojęzycznych Czytaj więcej: Halloween - nauka słownictwa w kontekście tradycji krajów anglojęzycznych Czytaj więcej: Halloween - nauka słownictwa w kontekście tradycji krajów anglojęzycznych

             Wszyscy znamy uroczystości szkolne takie jak: Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Patrona Szkoły czy też Dzień Dziecka. W naszej szkole już drugi rok z rzędu obchodzony jest Dzień Języków Obcych. Przygotowania uroczystości rozpoczęły się już w pierwszym tygodniu września. Nauczycielka języka angielskiego przygotowała scenariusz przedstawienia oraz konspekty zajęć prowadzonych  podczas obchodów tego niezwykłego święta. Realizacją przedstawienia zajęła się klasa VI, zadanie to nie należało do najprostszych, ponieważ scenariusz zakladał dialogi nie tylko w języku polskim, ale również w języku angielskim, niemieckim i włoskim. Uczniowie wspaniale sobie z tym zadaniem poradzili.

              Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września, w naszej szkole postanowiliśmy wydłużyć ten dzień, dzięki czemu przez cały tydzień mogliśmy łączyć naukę z zabawą co stanowiło niezwykłą motywację do działania, zarówno dla nauczyciela języka angielskiego, jak i dla uczniów.W ciągu tego tygodnia każda klasa zrealizowała osobny projekt dotyczący języków obcych.

              W klasach I - III były to zajęcia warsztatowe na temat dźwięków wydawanych przez zwierzęta, było to nie lada wyzwanie dla nauczyciela i uczniów, ponieważ zajęcia te obejmowały nie tylko język angielski, lecz wszystkie języki europejskie. Klasy IV - VI zmierzyły się z projektami na temat nauki języka angielskiego,ważnych miejsc w Wielkiej Brytanii oraz tradycji angielskich. Przez cały tydzień szkolne korytarze dostarczały nam wielu ciekawostek o językach obcych. Na ścianach i drzwiach widniały bowiem informacje o idiomach, łamańcach językowych, palindromach oraz najdłuższych słowach świata,  ponadto przeczytać można było też o wielojęzyczności, rodzinach językowych oraz wielu innych nowinkach językowych. Motywacją do przeczytania wszystkich tych informacji były Quizy, które uczniowie chętnie rozwiązywali.

                 Finał obchodów Dnia Języków Obcych odbył się w piątek 30. września kiedy to klasa VI zaprezentowała się w spektaklu pod tytułem "Zwiedzamy Europę autostopem, czyli europejskie degustacje." Przedstawienie to przeniosło nas na chwilę do Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec, gdzie mieliśmy okazję poznać tradycyjne dania tych krajów, a także usłyszeć co nieco o słynnych budynkach takich jak Big Ben, czy Brama Brandenburska. Dzień zakończyliśmy tanecznie, poznając narodowe tańce niektórych krajów.

Mamy nadzieję, że obchody Dnia Języków Obcych na stałe zagoszczą w progach naszej szkoły.

 

Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych - zabawa i nauka

 

 

Mózg ludzki zdolny jest do nauki języka obcego w każdym wieku, jednak dzieci uczą się inaczej niż dorośli. Umysł człowieka zdrowego jest jak najbardziej przystosowany do nauki języka obcego, warto więc podjąć się takiego wyzwania.

 

Jak sprawić, aby nauka języka obcego była przyjemna i skuteczna? Jest na to kilka sposobów:

  1. Podczas nauki warto uruchomić różne ośrodki mózgu jednocześnie, np. słuchać i wykonywać ruchy przedstawiające usłyszane słowa.

  2. Tworząc notatki z lekcji warto używać różnych kolorów, pobudza to nasze umysły do lepszego zapamiętywania.

  3. Pomocne jest również tworzenie map myśli, podkreślanie oraz rysowanie.

  4. Warto otoczyć się językiem obcym. Słuchać ulubionej muzyki, oglądać filmy w oryginale, czytać artykuły, bajki czy też opowiadania, np. w języku angielskim. Wiele satysfakcji daje myśl, że zrozumiało się chociażby fragment takiego tekstu.

  5. Powtarzaj codziennie chociażby małą partię materiału, pamiętaj: ‘Ćwiczenie czyni mistrza’

A oto kilka przydatnych wskazówek w nauce języka obcego:

  • Nie bój się mówić. Popełniasz błędy również w języku ojczystym.

  • Nie tłumacz dosłownie. Koncentruj się na połączeniach słów, frazach i gotowych konstrukcjach.

  • Bądź kreatywny. Dobry sposób robienia notatek to szybsze i łatwiejsze zrozumienie i zapamiętanie.

  • Czasem mniej znaczy więcej. Nie musisz zarzucać się dużymi partiami materiału, wystarczy powtarzać codziennie po trochę.

Good luck everybody!

 

Our website is protected by DMC Firewall!